Песков: Путин бил информиран за нападот

Од:

Владимир Путин работи во Кремљ и беше информиран за нападите со беспилотни летала врз Москва, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков.

Песков, исто така, рече дека руското Министерство за противвоздушна одбрана и одбрана постапиле добро за време на нападот и додаде дека во моментов нема планови рускиот лидер да го коментира нападот со беспилотно летало.

Портпаролот понатаму тврди дека зад нападот стои „киевскиот режим“.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони