Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Од:

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета М55 што го содржи нервниот агенс VX како дел од владината програма за елиминирање на хемиското оружје, соопшти американското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

– Среќни сме што достигнавме клучна фаза во целосното хемиско разоружување, рече Кингстон Рајф, заменик помошник државен секретар на САД за намалување на заканите и контрола на вооружувањето.

Пентагон истакнува дека ракетата ја содржела последната количина на хемиско оружје VX во САД и била уништена согласно Меѓународната конвенција за забрана на хемиско оружје.

Според Пентагон, САД уништиле вкупно околу 18.000 проектили М55 во периодот од јули 2021 до мај 2022 година.

Конвенцијата бара од сите земји-членки целосно да го елиминираат своето хемиско оружје. Русија, која е исто така страна на конвенцијата, најави целосна ликвидација на залихите на хемиско оружје во 2017 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он