Пенс: Трамп побара од Ердоган веднаш да ја прекине инвазијата на Сирија

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп го повикал својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган да „ја прекине инвазијата“ врз Сирија и да прогласи „моментален прекин на огнот“, изјави потпретседателот Мајк Пенс.

– САД сакаат Турција да ја запре инвазијата, веднаш да прогласи примирје и да поче преговори со курдските сили во Сирија, со цел да заврши насилството, рече Пенс.

Американскиот потпретседател рече дека наскоро ќе ја посети Турција на барање на претседателот Трамп.

Според него, Трамп бил одлучен во намерата во телефонскиот разговор со Ердоган, кој, од своја страна, ветил дека нема потреба да дојде до „напад на градот Кобане“.

САД вчера, преку претседателски декрет на Трамп, воведоа целни санкции против тројца турски министри, како форма на притисок врз Анкара да ја прекине офанзивата во Сирија.

Би можело да ве интересира

Трамп го обвини Бајден за плагијаторство

А1он

Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

А1он

Музејот Аја Софија повторно ќе стане џамија

А1он

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Ана Ололовска

Американските специјалци, „Зелените беретки“ ја примија првата жена во своите редови

Ана Ололовска

Бајден со остри критики до Трамп за економијата

Ана Ололовска