Папата ќе се сретне со кардиналите за да разговара за уставот на Ватикан

Од:

Папата Франциск денеска ќе се сретне со Колеџот на кардинали на дводневна дискусија за документот што служи како устав на Ватикан.

dobivaj vesti na viber

Наречен „Praedicate Evangelium“, новиот устав има за цел да ја стави моќната Римска курија во поголема служба на локалните цркви.

Тоа е една од клучните реформски проекти на папата и има за цел да промовира поефективно ширење на верата и да поттикне поконструктивен дијалог, напиша Франциск во предговорот на документот.

Како дел од реформата, Франциск ги реорганизираше властите на Светата столица и им овозможи на жените да раководат со овие таканаречени дикастерии.

Папата и околу 200 кардинали ќе бидат присутни на дводневни состаноци зад затворени врати. Единствениот јавен состанок е утрешната завршна миса со 20-те кардинали кои беа именувани во саботата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кремљ: Ја поздравуваме понудата на Ватикан да посредува, но ставот на Украина го спречува тоа

А1он

Ватикан сака да биде домаќин на преговорите помеѓу Русија и Украина

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Ватикан се понуди да посредува меѓу Русија и Украина

Папата увери дека Црквата работи на борбата против педофилијата

Горан Наумовски

Папата Франциск во Бахреин повика да не се прекршуваат човековите права на шиитите

Ана Ололовска