Папата: Хомосексуалноста не е кривично дело, сите сме Божји деца

Од:

Папата Франциско изјави дека законите кои ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и истакна дека „Бог ги сака сите свои деца какви што се“.

Во интервју за АП, тој ги повика католичките бискупи кои ја поддржуваат легислативата да ги поздрават ЛГБТ луѓето во црквата.

– Да се ​​биде хомосексуалец не е кривично дело – рече тој и додаде дека во некои делови од светот католичките бискупи поддржуваат закони кои ја криминализираат хомосексуалноста или дискриминираат ЛГБТК заедницата.

Според него, особено владиците мора да поминат низ процес на промени.

– Треба да бидат нежни, како што е Господ за секој од нас – рече Папата.

Зборувајќи за законите со кои се криминализира ЛГБТК популацијата, папата рече дека Католичката црква може и треба да работи за да се стави крај на тоа и дека хомосексуалците мора да бидат добредојдени во Католичката црква и да се почитуваат и дека не треба да бидат маргинализирани или дискриминирани.

– Сите сме Божји деца и Бог не сака такви какви што сме и поради силата за која секој од нас се бори за своето достоинство – рече Папата.

 

Би можело да ве интересира

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Северна Македонија и Србија

ВИДЕО: Над 2.000 луѓе во Грузија нападнаа ЛГБТ поворка

Предраг Петровиќ

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Предраг Петровиќ

Костадин Костадинов влезе во војна со ЛГБТ организациите: Струмица излепена со „пречкртано виножито“

Орце Костов

Ватикан ги откри најновите информации за здравствената состојба на папата

Ана Ололовска

Папата им ги изми и бакна нозете на 12 млади затвореници

Ана Ололовска