Паника во Елисејската палата: Макрон доби отсечен прст

Од:

Отсечен прст e испратен до резиденцијата на францускиот претседател Емануел Макрон, објави весникот „Валеурс акуелес“, цитирајќи извор од безбедносните сили.

Вознемирувачкиот пакет бил примен во Елисејската палата помеѓу 9 и 10 јули, рекол изворот, додавајќи дека човечкиот додаток го пронашла полицијата.

Пакетот наводно пристигнал во пресрет на Денот на Бастилја, францускиот национален празник кој се слави на 14 јули. Според пријавата, лицето кое го испратило прстот по пошта е идентификувано.

„Ова веднаш ги активираше соодветните процедури за случаи кои вклучуваат вознемиреност, така што засегнатите лица можат да контактираат со соодветните служби и да подлежат на медицинска проценка“, рече изворот.

Канцеларијата на Макрон одби да коментира за ова прашање, извести „Валеурс акуелес“.

Во 2021 година, шпанските власти пресретнаа коверти со заканувачки писма и куршуми испратени до неколку политичари и функционери. Во 2022 година, шпанската полиција уапси 74-годишен маж како дел од истрагата за писма-бомби испратени до различни институции, вклучително и Министерството за одбрана на земјата.

Минатата година Украина објави дека нејзините амбасади во Европа добиле „крвави“ пакети со животински очи.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

(ВИДЕО) Неколку лица се уапсени по судирите меѓу земјоделците и полицијата на саемот во Париз

Горан Наумовски

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

Макрон: Французи борете се против антисемитизмот

Горан Наумовски

Британија и Франција загрижени за ескалација на конфликтот во Газа: Нека основаат две држави

Катерина Ѓуровски

Макрон се сретна со семејствата на заложниците кои ги држи Хамас