Макрон: Војната во Украина е глобален проблем

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон за време на затворањето на денешната сесија на Мировната конференција за Украина во швајцарскиот град Бригенсток изјави дека војната во Украина е глобален проблем.

„Оваа војна е глобален проблем“, рече Макрон и посочи дека клучните теми на конференцијата, околу кои е важно да се соберат сите светски лидери, се „безбедноста на храната, нуклеарната безбедност и хуманитарните прашања“, се наведува на веб-страницата 20minutes.

На учесниците на Мировната конференција за Украина прва им се обрати претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд, која посочи дека мировниот процес е незамислив без Русија.

Би можело да ве интересира

Макрон: Обидот за атентат врз Трамп е трагедија за демократијата

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

Макрон ги повика гласачите да се соберат зад „републиканските и демократски“ кандидати во вториот круг

Прелиминарните резултати од изборите во Франција: Десничарите доминираат, потоп на партијата на Макрон

Предраг Петровиќ

Макрон: Франција се соочува со многу сериозен историски момент пред изборите

Макрон потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија загуби на изборите