Макрон: Франција се соочува со многу сериозен историски момент пред изборите

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција се соочува со „многу сериозен“ историски момент пред парламентарните избори.

– Се наоѓаме во многу сериозен момент од историјата на нашата земја. Зборуваме за големи проблеми, безбедносни и економски предизвици – рече Макрон.

Макрон посочи дека очекува следната недела да се донесат одлуки за највисоките позиции на следното свикување на Европската Комисија.

Според анкетите, коалицијата на левичарски партии наречена „Народни фронт“ има поддршка од 28,5 отсто од гласачите, додека партијата на Макрон, Преродба има 18 отсто.

Макрон распиша предвремени парламентарни избори откако неговата партија Преродба загуби од Националното собрание на изборите за Европскиот Парламент (ЕП) во неделата.

Националниот собир на изборите за ЕП освои 31,47 отсто од гласовите, додека Препород 14,56 отсто од гласовите.

Националниот собир освои 30 мандати во ЕП, а партијата на Макрон 13.

Би можело да ве интересира

Макрон: Обидот за атентат врз Трамп е трагедија за демократијата

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

Макрон ги повика гласачите да се соберат зад „републиканските и демократски“ кандидати во вториот круг

Прелиминарните резултати од изборите во Франција: Десничарите доминираат, потоп на партијата на Макрон

Предраг Петровиќ

Макрон: Војната во Украина е глобален проблем

Макрон потврди дека нема да поднесе оставка доколку неговата партија загуби на изборите