Откриен мамут тежок десет тони стар повеќе од 10.000 години

Од:

Група археолози во Мексико, при откопување остатоци од стара цивилизација, откриле костур од мамут стар околу 10.000 години.

Мамутот е пронајден во близина на Мексико Сити.

Станува збор за еден од најдобро зачуваните и целосни костури од ова изумрено животно.

Според првичниет проценки откриениот мамут е тежок 10 тони и висок над три метри.

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција забранува продажба на автомобили со фосилни горива, ќе промовира електрични возила

А1он

Откриен фосил на бактерија стар 4,2 милијарди години

Ана Ололовска

Догодина прва научна монографија за македонските фосили

Ана Ололовска

На каменолом откриени гробишта на диносауруси

Ана Ололовска

Пронајдена риба стара 419 милиони години

Емир Латифовиќ