Откако украдоа накит од „Зелениот трезор“: Затворски казни за петмината крадци

Од:

Германскиот суд осуди петмина мажи за упад во музеј во Дрезден и кражба на 21 парче накит во вредност од 113,8 милиони евра, меѓу кои имало повеќе од 4.300 дијаманти.

Мажите, на возраст меѓу 24 и 29 години, добија затворски казни во опсег од четири години и четири месеци до шест години и три месеци, објави АП, повикувајќи се на новинската агенција ДПА.

Судот во Дрезден пресуди дека тие се одговорни за кражбата на накитот од 18 век, што се случи во ноември 2019 година.

Во Германија овој грабеж се смета за еден од најспектакуларните грабежи на накит во поновата историја, додава американската новинска агенција.

Ограбениот музеј се нарекува Зелен трезор и е еден од најстарите во светот.

Основана е во 1723 година и го има богатството на Август Силниот од Саксонија, кое содржи околу 4.000 златни предмети, скапоцени камења и други материјали.

Би можело да ве интересира

Сето тоа може да се користи за правење обетки

Обвинение за цариник и српски државјанин за шверцер на 43 килограми златен накит

Романци се уапсените за кражбатата на накитот вреден еден милион долари

Спречен шверц на златен и сребрен накит на ГП Богородица

На Прешево-Табановце запленети дукати и златен накит вреден 12.780 евра

Сребрениот прстен како симбол на моќ

Ана Ололовска