Романци се уапсените за кражбатата на накитот вреден еден милион долари

Од:

Полицијата во Мисури уапси четворица романски државјани обвинети за кражба на накит вреден повеќе од еден милион долари на Флорида.

Две жени и еден маж влегле во златарница, украле накит вреден 1 милион долари, а потоа избегале со украден црн теренец.

Инспекторот ги препознал од снимките од надзорните камери од претходен случај на кој работел кон крајот на минатата година.

Тие се професионалци. Тој додаде дека во декември минатата година од друга златарница украле часовник Ролекс.

„Тогаш не знаев дека се поврзани со криминална организација“, рече тој.

Една недела по кражбата, на плажа е пронајден црниот џип што го користеле при грабежот. Полицајците разговарале и со жената која тројцата ги однела од плажата на непозната локација, а потоа ја излажале дека им се расипало возилото.

Подоцна беше откриено дека тие се членови на голема криминална организација која има повеќе од 1.400 членови во САД.

Во меѓувреме полицијата успеала да им влезе во трага и тие заедно со уште еден маж биле уапсени во куќа во Мисури.

Сите се обвинети за кражба и ќе останат во притвор до дополнително известување.

Би можело да ве интересира

Драма во Флорида: Се запали автомобил со деца во него, додека мајката крадела од трговскиот центар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Жестока борба: Човек скокна на алигатор кој се појави пред училиште

(ВИДЕО) Ужас на Флорида: Алигатор му ја одгриза раката на 23-годишно момче

Откако украдоа накит од „Зелениот трезор“: Затворски казни за петмината крадци

Соучениците издлабиле свастика на тинејџер со аутизам: „Такво нешто не сме виделе со децении“

ВИДЕО: Надзорна камера ја сними срамната акција на болничар

Предраг Петровиќ