Осум жртви на студот во Италија, многу сообраќајни незгоди во Германија

Од:

Исклучително студеното време во Италија предизвика осум жртви, пренесоа американските медиуми.

Меѓу настраданите има и двајца бездомници, од кои едниот бил пронајден мртов во приземеје од една напуштена зграда во Милано, а вториот починал на улица, крај реката Арно во Фиренца.

Во западна Германија студот и замрзните сообраќајници беа причина за мноштвото инциденти на патиштата.

Во Хамбург пожарникарите биле повикани да укажат помош во 415 инциденти, поврзани со голомразицата.

Луѓето во Германија се повикуваат да не излегуваат надвор заради студот. На одредени места, заради влошените метеоролошки услови, јавниот транспорт има нов распоред на возење.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Ана Ололовска

Глобален индекс на мир: Зголемен број судири во светот по избувнувањето на пандемијата

Ана Ололовска

Внимавајте што јадете: 420 илјади луѓе годишно во светот умираат од труење со храна

Жарко Настоски

ОН: Цените на храната на глобално ниво зголемени најмногу во последните 10 години

Ана Ололовска

Екстремното време е најчеста причина за раселувањето во 2020 година

Ана Ололовска

Минатата година 55 милиони луѓе се раселиле во сопствената земја

Ана Ололовска