Осомничениот за пукањето на парадата во Чикаго на 4-ти јули легално го купил оружјето

Од:

Осомничениот кој отвори оган врз луѓе кои беа на парадата на Денот на независноста во Чикаго легално го купил оружјето од кое испукал повеќе од 70 куршуми од покривот на една зграда.

dobivaj vesti na viber

Потоа се облекол во женска облека за да се вклопи во толпата и да избега, соопштија локалните власти.

Осомничениот, Роберт Кримо Трети (21), вчера бил приведен откако и се предал на полицијата. Полицијата соопшти дека тој го планирал нападот неколку недели.

Полицијата соопшти дека се уште не го знае мотивот зад нападот.

Најмалку шест лица загинаа, а повеќе од 36 беа повредени, меѓу кои и двајца полицајци од Филаделфија, во вчерашниот вооружен инцидент во предградие на Чикаго.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Полицијата во Тирана заплени арсенал оружје

А1он

Србија нарачала оружје и воена опрема за дури 1,3 милијарди долари, пренесуваат медиуми

А1он

Лавров: Нема понуда од САД за Договорот за контрола на нуклеарното оружје

А1он

Гебрев: Имaло нарушување на безбедноста на сладиштата за муниција во Бугарија

Горан Наумовски

Европол: Оружјето од Украина се шверцува во ЕУ

Горан Наумовски

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ