Оштетеното руско вселенско летало се одвои од ISS, ќе изгори над Тихиот Океан

Од:

Оштетениот руски вселенски товарен брод се одвои од Меѓународната вселенска станица (ISS) во петокот по четири месеци, ќе падне во атмосферата и ќе изгори над Тихиот Океан.

Товарното вселенско летало „Прогрес 82“, кое е прикачено на ISS од октомври, има оштетувања што предизвикаа истекување на течност и депресирање на системот за ладење.

Леталото испорача речиси три тони храна, гориво и залихи на руските космонаути на ISS во октомври. Откако се одвои во петокот, космонаутите Сергеј Прокопјев и Дмитри Петелин успеаја да направат фотографии од оштетувањето на трупот на товарното летало, објави американската вселенска агенција НАСА.

Вселенското летало „Прогрес 82“ ќе изгори над Тихиот Океан откако ќе влезе во атмосферата.

Би можело да ве интересира

Блумберг: Америка тврди дека Русија ќе испрати нуклеарно оружје во вселената оваа година

Не сме сами: се појавуваат докази за живот во вселената

Предраг Петровиќ

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

Ана Ололовска

Најголемата вселенска експлозија: Научниците никогаш не биле сведоци на нешто од вакви размери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

Ана Ололовска

Научниците открија повторлив радио сигнал од планета со големина на Земјата