Орбан во посета на Ватикан

Од:

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан на Фејсбук објави дека утре ќе го посети Ватикан и ќе има средба со папата Франциск.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на владејачката партија Фидес на 3 април четвртипат беше избран за премиер. Тоа ќе биде прва посета на Орбан по реизборот.

Првите посети по трите изборни победи на Орбан беа на Полска, но сега Варшава и Будимпешта имаат различни ставови за руската инвазија врз Украина. Полска ја поддржува Украина, а Унгарија има понеутрален став.

Папата Франциско за време на неговата посета на Унгарија во септември минатата година се сретна со Орбан. Унгарските медиуми и политичарите кои го поддржуваат Орбан го нарекоа папата антихристијанин поради неговата поддршка за бегалците.

Орбан, кој е калвинист, тврди дека е бранител на „христијанска Европа“ од имигрантите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Филмска потера пред Ватикан: Албанец ја проби блокадата со автомобил, полицијата пукаше во гумите

Ана Ололовска

Орбан: Предлогот на ЕК за забрана на руската нафта во Унгарија е поразен

А1он

Фон дер Лајен во Будимпешта на средба со Орбан заради предложеното ембарго за руска нафта

А1он

Орбан е против ембарго за руската нафта: Тоа е атомска бомба за унгарската економија

ЕУ го предупредува Орбан: Плаќањето руски гас во рубљи е кршење на санкциите

А1он

Качински: Не сум задоволен од ставот на Орбан кон Русија

А1он