Одложени безбедносните разговори меѓу САД и Кина

Од:

Кина денеска соопшти дека планираните разговори во областа на безбедноста со САД се одложени на американско барање.

Двете земји спорат околу трговските односи, како и за статусот на Тајван и пловидбата во Јужното Кинеско Море.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунин изјави дека двете страни се договориле овие разговори да ги продолжат во октомври.

– САД неодамна изразија желба за дијалог и ние ќе останеме во контакт, изјави Хуа.

Од кинеска страна било информирано дека не се задоволни од амерканските санкции кон нејзини офицери, како и поради доставувањето на оружје за армијата на Тајван.

Би можело да ве интересира

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп нема да носи заштитна маска и покрај здравствените препораки

Ана Ололовска

Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата за неговото отповикување

Ана Ололовска

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Ана Ололовска

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

А1он

Њујорк го тресе епидемија, градоначалникот и гувернерот бараат итна помош од Вашингтон

А1он