Од следната година можност за патување во вселената за 250.000 американски долари

Од:

Комерцијалното патување во вселената е се поблиску, а следната година со лансирањето на првиот комерцијален туристички шатл „SpaceShipTwo“, би требало да тргне британскиот бизнисмен и милијардер Ричард Брансон чие богатство се проценува на 3,8 милијарди долари.

Според Фокс бизнис, туристичките суборбитални вселенски патување на компанијата на Брансон „Вирџин Галактик“ нема да бидат евтини.

Колку што е до сега познато, заинтересираните патници ќе треба да потрошат 250.000 американски долари за билет.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Снимки од „транзитот на Меркур“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисија „Аида“: Две вселенски сонди за прв пат ќе ја менуваат траекторијата на астероид кој се движи кон Земја

Татјана Ташкова

Меркур денеска минува во линија меѓу Сонцето и Земјата

Ана Ололовска

Првиот град на Марс ќе се гради 20 години

Ана Ололовска

На кометата Борисов најверојатно има вода

Ана Ололовска

Кина го навести новиот софистициран вселенски брод

Ана Ололовска