Од Конгресот побарано уште 4,5 милијарди долари за мигрантите

Од:

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп побара од Конгресот дополнителни 4,5 милијарди долари поради ситуацијата на границата со Мексико, каде недостасуваат финансии за нега и сместување на мигрантите од Централна Америка, чиј прилив е зголемен.

Бројот на семејствата кои пристигнуваат на границата е поголем од бројот на поединците, а потребите на семејствата се значително поголеми од потребите на поединците.

Се очекува оваа година на границата меѓу САД и Мексико да пристигнат околу еден милион мигранти, што е најголем број од 2000 година. Граничните станици не се конструирани да им обезбедат сместување на толку голем број луѓе.

Би можело да ве интересира

Спасени 107 мигранти на грчките острови Лезбос и Кос

Анкета: Повеќе од половина од Американците незадоволни од политиката на Трамп

Албанскиот брод „Орику“ спаси 36 илегални мигранти во Егејско Море

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Велемајсторот Карпов од март чека виза за САД

Коснет: Косовското Собрание донесе значајна одлука за формирање Влада со нови идеи