Објавена фотографија од напаѓачот во Утрехт

Од:

Холандската полиција го идентификуваше 37 годишниот маж кој пукаше во трамвај во Утрехт и уби едно, а рани неколку лица.

Гокман Танис, роден во Турција е напаѓачот, а холандската полиција трага по него.

На жителите им е сугерирано да не му се обраќаат доколку го препознаат, туку веднаш да пријават во полиција.

Би можело да ве интересира

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Протест на земјоделците во Холандија, повеќе десетици уапсени

Ана Ололовска