Обид за преврат врз Воениот совет во Судан, уапсени околу 70 офицери

Од:

Во Судан е извршен обид за преврат врз времениот Воен совет, објави телевизијата Ал Арабија, повикувајќи се на свои извори.

Според сведоштвата, уапсени се 68 офицери, кои учествувале во неуспешниот преврат и против нив се води истрага.

Телевизијата наведува дека повеќето членови на групата, која се обидела да го собори од власт Воениот совет, офицерите се исламисти, кои се лојални на претходниот режим.

По неколку месечни протести и тешката економска состојба во Судан, армијата на 11 април го отстрани од 30 годишна должност претседателот Омар Башир, а управувањето со државата го презеде времениот Воен совет.

Би можело да ве интересира

Суданскиот Суверен совет положи заклетва

Ана Ололовска

Во поплави во Судан загинаа 46 луѓе

Ана Ололовска

Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Татјана Ташкова

Судењето за корупција против поранешниот судански претседател закажано за 17 август

ВИДЕО: Нови протести на суданските ученици поради насилството на безбедносните сили

Татјана Ташкова

Петмина ученици загинаа на протестите во Судан

Ана Ололовска