Обама: Бајден ќе работи во најдобар интерес на Америка

Од:

Поранешниот претседател на САД Барак Обама им ја честиташе победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис и додаде дека ги чекаат големи предизвици кога ќе влезат во Белата куќа, пред сè пандемијата на коронавирусот.

– Знам дека ќе ја работи својата работа во најдобар интерес на секој Американец, рече Обама и истакна дека изборите покажаа голема поделба меѓу народот.

– Го охрабрувам секој Американец да му даде шанса и поддршка, истакна тој.

Бајден беше потпретседател два мандати, додека Обама беше претседател на САД

Би можело да ве интересира

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

Пред домот на американскиот претседател: Вооружен маж носи пароли со кои го навредува Бајден

Трамп: Проблемот не е во тоа што Бајден е стар, туку во тоа што е неспособен

Претставничкиот дом отвори истрага за импичмент на Џо Бајден

Горан Наумовски

ВИДЕО: Портпаролката на Бајден му ја прекина прес конференцијата на среде реченица

ФБИ уби маж кој му се закануваше на Бајден

Горан Наумовски