Нови напади на Киев

Од:

Воените власти во главниот град на Украина, Киев, известија за зголемена закана од руски ракетни напади во раните утрински часови и соопштија дека воздушната одбрана работи.

Русите извршија стотици ракетни напади врз цели низ Украина од октомври минатата година, настојувајќи да ја уништат критичната инфраструктура и други цели. Во последните неколку недели, Украина соопшти дека ги оневозможила повеќето проектили.

„Зголемена ракетна закана! Во регионот работи противвоздушната одбрана“, објави Киевската регионална воена управа во порака на Телеграм. Засега нема детали за евентуална штета.

Претставниците на Киев соопштија дека воздушната одбрана на градот ги одбила сите руски напади врз главниот град во текот на ноќта. Шефот на градската воена управа на Киев, Серхи Попко, на Телеграм изјави дека нападот го извршиле стратешките бомбардери Ту-95 Ту-95МС од регионот на Каспиското Море, а веројатно и крстосувачките ракети Х-101/555.

Податоците за жртви и разурнувања се уште се утврдуваат, рече Попко.

Би можело да ве интересира

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

Русија издаде налози за апсење на двајцата главни украински генерали

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер го нападна Министерството за одбрана: Смрдливи бедници, што правите ?

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска