Нов дневен рекорд на новозаразени во Токио

Од:

Гувернерот на Токио Јурико Коике изјави дека главниот град на Јапонија повторно евидентира рекорден број заразени лица со коронавирус за еден ден.

– Слушнав дека бројот на новозаболени ќе надмине 280, изјави тој пред новинарите, пренесува Би Би Си..

Јапонија ги олесни рестриктивните мерки во април, но Токио ги врати во средината на јуни поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус.

Во Јапонија досега се заразени над 22.500 луѓе, а речиси 990 луѓе починаа од последиците на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска