Норвешка пушти на слобода поранешен борец на „Вагнер“, избеган од Русија

Од:

Норвешките власти денеска објавија дека ослободиле поранешен висок член на руската приватна воена компанија „Вагнер“, кој побарал статус на бегалец откако илегално влегол во земјата.

Андреј Медведев беше ослободен затоа што „веќе нема причини за неговото приведување“, рече припадникот на норвешката имиграциска полиција, Јон Андреас Јохансен.

Русинот, кој тврдеше дека неговиот живот ќе биде во опасност доколку се врати во татковината, влегол во Норвешка илегално од Русија на почетокот на овој месец и веднаш бил префрлен во Осло по стандардна процедура за барателите на азил.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Норвешка ги заостри ограничувањата за влез на руските граѓани