„Њујорк Тајмс“: Постојана заштитена телефонска врска на Зеленски со Бајден

Од:

СAД за украинскиот претседател, Володимир Зеленски, обезбедиле шифрирана комуникациска опрема што му овозможува директен контакт со американскиот претседател, Џон Бајден, преку безбедна телефонска врска, објави весникот „Њујорк Тајмс“.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, вели дека САД споделуваат разузнавачки информации со Украина „во реално време“, без притоа да прецизира детали.

Весникот пишува и дека разузнавачки екипи наводно работаат на прекинување на руските дигитални напади и нивните комуникации.

Персоналот на Американската команда за кибер-одбрана со седиште во САД и во Германија на украинската војска и даваат разузнавачки податоци од сателитски снимки и електронски пресретнати разговори за краток временски период, час два откако се обезбедени, пишува „Њујорк Тајмс.“

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Ана Ололовска

Зеленски: Ситуацијата е особено тешка во регионот на Доњецк

Горан Наумовски

Зеленски по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот: Рамнодушноста и омразата се уште убиваат луѓе

А1он

(ВИДЕО) Зеленски: Со западните системи соборивме најголем дел од руските проектили

Катерина Павлова-Николовска

Бајден размислува за турнеја низ Европа за време на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина

Катерина Павлова-Николовска