Нетанјаху по постигнувањето на договор: Сè уште сме во војна, ќе го уништиме Хамас

Од:

Палестинскиот претседател Махмуд Абас го поздрави договорот меѓу Израел и Хамас за примирје и ослободување на заложниците и повика на „целосен прекин на израелската агресија“.

Д-р Мајед Ал-Ансари, официјалниот портпарол на Министерството за надворешни работи на Катар, објави соопштение за договорот меѓу Израел и Хамас, во кое се наведува дека „Израел и Хамас се согласија со овој договор по неколку недели интензивни преговори“.

„Катар го предводеше посредувањето во координација со Соединетите Држави и регионалните партнери, на кои им изразуваме благодарност. Сега сме фокусирани да обезбедиме двете страни да се придржуваат до условите од договорот. Деталите вклучуваат набљудување на четиридневна хуманитарна пауза до да се олесни ослободувањето на голем број цивилни заложници во замена за затвореници во израелските затвори Договорот може да се продолжи доколку се договори ослободување на дополнителни заложници“, рече портпаролот на Катар.

„Се надеваме дека овој договор е првиот чекор кон деескалација и обезбедување на долгорочен прекин на огнот, проследен со сеопфатен политички процес за ставање крај на овој повеќедецениски конфликт“, се вели во соопштението.

Пред најавата за прифаќање на договорот, Нетанјаху рече дека интервенцијата на американскиот претседател Џо Бајден помогна да се подобри рамковниот договор за да вклучи повеќе заложници и помалку отстапки.

Но, Нетанјаху рече дека мисијата на Израел не е променета. „Ние сме во војна и ќе продолжиме да војуваме додека не ги постигнеме сите наши цели. Да го уништиме Хамас, да ги вратиме сите наши заложници и да се осигураме дека ниту еден ентитет во Газа не може да му се заканува на Израел“, рече тој во снимената порака на почетокот на Кабинетот. состанок.

Шефот на американската надворешна политика Антони Блинкен вели дека договорот за заложници е „резултат на неуморната дипломатија и немилосрдните напори на Стејт департментот и пошироката влада на Соединетите Држави“.

„Иако овој договор означува значителен напредок, ние нема да запреме се додека Хамас продолжува да држи заложници во Газа“, рече Блинкен.

Висок американски функционер одржа брифинг со претставници на медиумите, на кој беше речено дека САД предвидуваат дека бројот на заложниците што ќе бидат ослободени „ќе биде повеќе од 50“. „Но, не сакаме да ја предвидуваме точната бројка“, додаде тој.

„Начинот на којшто е структуриран договорот е во голема мера да го охрабри ослободувањето на сите заложници“, рече официјалниот претставник

Во замена за ослободување на заложниците киднапирани од Хамас, официјалниот претставник рече дека Израел „ќе ослободи одреден број палестински затвореници“.

Израел објави дека четиридневното примирје, кое беше договорено во замена за ослободување на 50 заложници од Газа, ќе биде продолжено за еден ден на секои дополнителни 10 заложници што Хамас ги ослободи, покрај првичните 50.

Би-Би-Си јавува дека договорот меѓу Хамас и Израел бил преговаран со цел да се ослободи максималниот можен број заложници во замена за прекин на огнот.

Би можело да ве интересира

Хамас предупредува дека ќе стави крај на преговорите поради смртта на 104 Палестинци

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви