Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои еден уби седум лица во близина на синагога.

„Нашиот одговор ќе биде силен, брз и прецизен“, рече Нетанјаху на вонредниот состанок на кабинетот за безбедност. „Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио“.

Во петокот вечерта, 21-годишен Палестинец отвори оган врз минувачи во близина на синагога во населбата Неве Јааков, при што уби седум лица, а потоа се самоуби. Во саботата наутро, 13-годишен Палестинец застрела и рани двајца Израелци во Силван, во близина на ѕидините на Стариот град.

Ова ново насилство во источен Ерусалим, дел од градот окупиран и припоен од Израел, доаѓа во време на остра ескалација по убиството на девет Палестинци во четвртокот во операција на израелската армија во Џенин, на Западниот Брег, палестинска територија окупирана од Израел во 1967 година.

Израелските сили се во состојба на готовност, а војската соопшти дека го зголемува бројот на луѓе на Западниот Брег поради повиците за воздржаност од странство.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен треба да пристигне во Ерусалим и Рамала во понеделник и вторник, соодветно, каде ќе разговара за мерките за деескалација.

Нетанјаху, претставник на израелската десница, се врати на власт кон крајот на декември со поддршка на екстремно десничарските и еврејските ултраортодоксни партии.

Во саботата тој најави „забрзан процес“ на запечатување и рушење на куќите на извршителите на антиизраелските напади, што невладините организации за човекови права го нарекуваат колективна казна.

Во исто време, Нетанјаху рече дека ќе му предложи на безбедносниот кабинет полесно да се добие дозвола за носење оружје за цивили и да се укине социјалната помош за „семејствата кои го поддржуваат тероризмот“.

Сè уште никој не ја презел одговорноста за двата напада извршени од Палестинци во Источен Ерусалим. Полицијата се уште не го објави идентитетот на седумте жртви убиени во петокот во близина на синагогата.

Израелските и палестинските медиуми наведуваат дека напаѓачот во Неве Јаков, еврејска населба, Кајри Алкам, е многу пофален на арапските профили на социјалните мрежи.

Генералниот секретар на ОН, нарекувајќи го нападот „особено грозоморно“ злосторство, рече дека е „екстремно загрижен поради ескалацијата на насилството“.

Палестинската управа не го осуди нападот и смета дека Израел е „единствено одговорен за опасната ескалација“.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху не се откажува од изборот на судии, Бајден: Неопходно е да се најде компромис

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Еден од најголемите протести во историјата на Израел се одржа вчера

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Терористички напад во Тел Авив: Три лица повредени

Горан Наумовски

Израел изврши воздушни напади врз Појасот Газа

Десет Палестинци убиени во израелска рација на Западниот Брег