Најпознатиот американски бренд за пица банкротираше

Од:

Компанијата НПЦ Интернешнл, во чии рамки само во САД работат повеќе од 1.200 „Пица хат“ и речиси 400 ресторани за брза храна Вендис, поднесе барање за банкрот.

Големите проблеми низ кои поминуваа поради пандемијата и долгот од речиси милијарда долари, како и зголемувањето на трошоците за работна сила и услуги, ја принудија компанијата, во која работат околу 40.000 луѓе во 27 држава, да поднесе барање за банкрот.

Таа е една од најголемите франшизи во САД, но и на глобално ниво, која поседува повеќе од 1.600 ресторани само во САД.

Би можело да ве интересира

И Иванка Трамп и Џаред Кушнер „се повлекле“ од Вашингтон, рентаат луксузен апартман во Мајами

Жарко Настоски

Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Жарко Настоски

Џенет Јелен предложена да управува со финансиите на САД

Жарко Настоски

Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

Жарко Настоски

Бајден го извадил „копчето за Кока-кола“ што Трамп го вгради во претседателскиот кабинет

Жарко Настоски

Супер среќник доби неверојатни 731 милион долари на лотарија во САД

Катерина Павлова-Николовска