Најмалку седум загинати и 85 повредени во експлозија во Авганистан

Од:

Најмалку седум лица загинаа, а 85 се повредени во експлозија на камион бомба што утрово се случила во близина на владината болница во Забул, југозападен Авганистан, соопштија локалните власти.

Во експлозијата значително се оштетени голем број деловни згради и куќи.

– Повикани се амбулантни возила од градот Кандахар за да ги пренесат повредените во болниците во провинцијата Кандахар. Повеќето од настраданите се однесени во приватни болници, изјави претставник на локалните власти за авганистанските медиуми.

Ата Јан Хакбајан, шеф на провинцискиот совет, рече дека бројот на загинати може да се зголеми.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот.

Би можело да ве интересира

Заев за разговорот со лажната Грета: Обидот за манипулација од пранкерите беше фатен

Ана Ололовска

Николоски договара сообраќајка со Јанакиески: Има два авиони Шиптари, трактор да се испреврти нешто

Ландов

Бомба за Јанушев: Ако ја видам наредниот пат, ќе ѝ дадам еден бокс во фаца

Кристијан Ландов

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

А1он