Најмалку 52 екстремисти елиминирани при американски воздушен напад во Сомалија

Командата на војската на САД за Африка соопшти дека извршила воздушен напад во близина на сомалискиот град Џилиба, при што се убиени 52 екстремисти од Ал Шабаб.

Под контрола на Ал Шабаб се руралните јужни и централни делови на Сомалија. Но, групата често извршува напади во главниот град на Сомалија, Могадишу и на други места.

Ал Шабаб презеде одговорност и за нападот врз луксузниот хотелски комплекс во главниот град на Кенија, Најроби при што загинаа најмалку 21 лице.

Би можело да ве интересира

Трамп: Соборивме ирански дрон

Анкета: Бајден со најголема популарност кај демократите за да му се спротивстави на Трамп

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска