Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

Од:

Најмалку 45 лица загинаа во поплавите и лизгањето на земјиштето по дождовите кои ги погодија јужноафриканскиот пристанишен град Дурбан и провинцијата КваЗулу-Натал, соопштија денеска локалните власти.

„Неодамнешните извештаи покажуваат дека повеќе од 45 луѓе ги загубиле животите како последица на поројните дождови, бројка која може да се зголеми бидејќи се добиваат повеќе извештаи“, се вели во соопштението на локалната служба за справување со непогоди.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Анкара досега загинаа четири лица

А1он

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска

Светската банка и додели заем на Јужна Африка од 750 милиони долари за закрепнување од последиците на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Пожарот во парламентот на Јужна Африка е ставен под контрола

Ана Ололовска