Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

Од:

Најмалку 45 лица загинаа во поплавите и лизгањето на земјиштето по дождовите кои ги погодија јужноафриканскиот пристанишен град Дурбан и провинцијата КваЗулу-Натал, соопштија денеска локалните власти.

„Неодамнешните извештаи покажуваат дека повеќе од 45 луѓе ги загубиле животите како последица на поројните дождови, бројка која може да се зголеми бидејќи се добиваат повеќе извештаи“, се вели во соопштението на локалната служба за справување со непогоди.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Три жртви на огромен бран во Дурбан, Јужна Африка

Ана Ололовска

Се поплавиле соби со пациенти во „8 септември“: Пациентите биле извлекувани, паѓале делови од плафонот

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Големо невреме во Србија: Поплавени улици и низа сообраќајни несреќи поради слаба видливост

А1он

Делови од Пакистан како мориња, постои и закана од појава на заразни болести

А1он

ОН: Милиони деца и жени загрозени по поплавите во Пакистан

Загинаа над 1.100 луѓе во Пакистан: Штети од поплавите 10 милијарди долари

А1он