Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Од:

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во областа Улјановск, во западна Русија, соопшти денеска регионалниот гувернер Алексеј Руских.

Симптоми на труење имале 35 лица, од кои 16 починале, а останатите добиваат лекарска помош, пренесува Известија.

Руских изјавил дека биле отруени од пијалокот „Мистер сидер“, кој се произведувал во Самарскиот регион. Тој рече и дека во тек е заплената на тој производ.

Би можело да ве интересира

Помпео: „Америка ја изгуби моќта да ја контролира Русија“

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ