Надојдената Сава не ја загрозува работата на нуклеарката „Кршко“

Од:

Надојдената Сава не ја загрозува работата на нуклеарната централа „Кршко“ и ситуацијата е стабилна и под контрола, објави словенечката управа за нуклеарна безбедност, откако надлежните од електраната соопштија дека забележале „невообичаена појава“.

Томаж Немец, раководител на Управата за вонредни состојби, за СТА потврди дека нуклеарната централа „Кршко“ работи безбедно и стабилно.

– Протокот на Сава се уште не е толку голем за да може да биде закана за „Кршко“, рече тој и додаде дека реката треба да почне да се смирува по полноќ.

Би можело да ве интересира

Невреме ја зафати Хрватска, метеоролошкиот аларм е на сила за целата земја

Горан Наумовски

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

САД: Стотици илјади луѓе без струја поради силно невреме

(ВИДЕО) Силно невреме во Москва, ветерот носеше се пред себе

Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра