Над милион заразени со коронавирус во Холандија

Од:

Холандија го надмина бројот од еден милион потврдени случаи на коронавирус.

Институтот за јавно здравје објави дека во последните 24 часа се потврдени 4.075 нови случаи, со што вкупниот број на случаи е 1.001.826. Досега се евидентирани 14.355 починати од Ковид-19.

Вистинскиот број на случаи во Холандија, земја со 17 милиони жители, е веројатно значително поголема, имајќи предвид дека само многу сериозно болни пациенти биле тестирани во текот на првите месеци од епидемијата, а многу пациенти воопшто не биле тестирани поради недостаток на капацитети.

На крајот на минатата година, Институтот за јавно здравје процени дека вкупниот број на случаи е веројатно најмалку три пати поголем од бројот на потврдени случаи.

Би можело да ве интересира

Турските лекари излегоа на протест против владата, бараат построги мерки

Жарко Настоски

Коронавирусот носи десетпати поголем ризик за згрутчување на крвта отколку вакцината

Жарко Настоски

Норвежанец кој ширеше теории дека коронавирусот е обична настинка, почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска