На традиционален фестивал на Фарските Острови убиени околу 1.500 китови и делфини

Од:

За време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап“, што се одржува секоја година на Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска, убиени се 1.428 китови и делфини, јави агенцијата Анадолија.

Домашните медиуми информираа дека локалното население годинава убило 1.428 животни, во традиционалниот лов на делфини и китови наречен „Гриндадрап“, што датира од 1500-тите години.

Годинашната е највисока бројка на убиени животни од почетокот на традицијата.

Во традицијата што трае од 1584 година, најмногу китови и делфини досега биле убиени во 2013 година. Тогаш биле усмртени 430 животни.

И покрај силните осуди од екологистите низ целиот свет, традиционалниот фестивал се одржува секоја година.

Би можело да ве интересира

Над 1.400 убиени делфини на Фарските Острови

Ана Ололовска

Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

А1он

Данска од 10 септември ги укинува сите ограничувања против Ковид-19

Ана Ололовска

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

Почина данскиот карикатурист Курт Вестергард

Ана Ололовска

Која е сопругата на Ериксен, чија реакција го трогна светот кога тој падна на теренот

Мери Јордановска