На Нов Зеланд прва пресуда за робовладетелство

Од:

Судот на Нов Зеланд го осуди на 11 години затвор 66-годишен Џозеф Матамата од Самоа поради робовладетелство.

Тој изминатите 24 годиниа ги намамувал жителите на Самоа ветувајќи им добро платена работа, а потоа мигрантите работеле без надомест на неговата фарма и во неговито дом, а ако одбиеле биле претепувани.

– Случајот со трговецот на робови Џозеф Матамата ја откри тажната реалност дека трговијата со луѓе и ропството не се проблем некаде таму туку постојат и на Нов Зеланд, изјави адвокатот на жртвите.

Матамата треба да плати и 183.000 новозеландски долари (околу 122.000 американски долари) компанзација на 13 жртви, од кои најмладиот кога пристигнал на Нов Зеланд имал 12 години.

Тоа е прво дело за робовладетелство во историјата на Нов Зеланд.

Би можело да ве интересира

Нов Зеланд ги укинува рестрикциите на 21 септември

Ана Ололовска

Ковид-19: Смртен случај на Нов Зеланд после три месеци

Ана Ололовска

Затворена Берзата на Нов Зеланд поради кибер напади

Ана Ололовска

Напаѓачот од Крајстчрч планирал и трет напад

Ана Ололовска

Ардерн до Трамп: Кога станува збор за справување со Ковид-19 меѓу САД и Нов Зеланд нема споредба

Ана Ололовска

Одложени изборите во Нов Зеланд

Ана Ололовска