На Алјаска падна повеќе од 2,6 метри снег, се урнаа покриви на згради

Од:

Повеќе од 2,6 метри снег досега падна во снежната бура што ја зафати Алјаска, предизвикувајќи уривање на покривите на комерцијалните згради во Енкориџ, а властите ги повикаа жителите да го исчистат снегот од своите покриви.

Дополнителни 16 инчи снег паднаа во Енкориџ за време на викендот, со што најголемиот град на Алјаска достигна 100 инчи снег, а се очекува да се надмине рекордот од 110 инчи.

Во текот на изминатите седум дена, температурите во Енкориџ беа под нулата секоја вечер, достигнувајќи до минус 17 степени Целзиусови, пренесува ABC News.

Би можело да ве интересира

Најстудено на Попова Шапка, најмногу дожд во Крива Паланка

Силен земјотрес ја погоди Алјаска

(ВИДЕО) Во Пакистан ненадејно падна снег, загинаа најмалку 35 лица

Снег на повеќе патни правци, укината забраната за камиони на Пресека

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Ѓавато

Студен бран во Македонија и дел од регионот

А1он