На аеродромот во Шри Ланка пронајдена бомба

Од:

Неколку часа по серијата експлозии на Шри Ланка, полицијата пронајде бомба во главниот аеродром во таа земја.

Бомбата била откриена при рутинска контрола и уништена на безбеден начин.

-Откриена е пластична цевка долга шест стапки и која содржи експлозив, изјави портпаролот на воздухопловните сили Гихан Сеневиратне.

Аеродромот беше затворен за сообраќај по сознанијата дека е пронајдена експлозивна направа.

Во бомбашките напади на цркви и хотели на Шри Ланка загинаа повеќе од 200 луѓе.

Би можело да ве интересира

Шри Ланка вработи двајца џелати за претстојните смртни казни

Ана Ололовска

Шри Ланка по нападите на џамии воведе полициски час

Татјана Ташкова

Шри Ланка блокираше пристап до социјални мрежи по напади врз муслимани

Ана Ололовска

Сите осомничени за нападите на Шри Ланка или се уапсени или загинати, тврди полицијата

Ана Ололовска

Шри Ланка: Забрана за користење социјални мрежи поради шпекулации

Ана Ололовска

Во Шри Ланка екстрадирани околу 200 исламски свештеници

Ана Ололовска