Mилион таблети донација на калиум јодид од Романија за Молдавија

Од:

Над милион таблети калиум јодид ѝ даде Романија на Молдавија, соопштија од молдавското Министерство за здравство.

Истовремено, се уверува дека во моментот нема опасност од радијација. Граѓаните беа повикани да останат смирени.

Донацијата е резултат на разговори меѓу министерката за здравство Ала Немеренко и нејзиниот романски колега Александру Рафила.

Романскиот министер за здравство ги повика лицата под 40 години да се обезбедат што поскоро со таблети со јод. Изјавата следува во период кога руските сили повторно ја бомбардираа нуклеарната централна Запорожје во Украина.

Според украинските власти, во нападот во неделата погодени се три сензори за радијација.

Таблетите калиум јодид треба да се земат само од лица под 40 години, доколку дојде до нуклеарна несреќа, во рок од 24 часа по несреќата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија ги отвори избирачките места за претседателските избори во отцепениот регион на Молдавија

Горан Наумовски

Молдавскиот архимандрит Јероним пронајден во локва крв, неговиот убиец е пронајден мртов во шума

Горан Наумовски

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

Во Молдавија речиси 22.000 потрошувачи останаа без струја поради снежната бура

Европскиот совет одлучи да ги отвори пристапните преговори со Украина и Молдавија

Предраг Петровиќ

Во Мариупол е забележано зголемување на радијацијата – 15 пати повисоко од безбедното ниво

Горан Наумовски