Меркел одби да одговори каков и е односот со Трамп, ќе ги негувала трансатланските односи

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека и покрај различните ставови со американскиот претседател Доналд Трамп, односот со САД е од клучно значење за Германија.

– Некој би рекол дека нашите вредности или нашиот невообичаен работен однос се под силен притисок во моментов. Сепак, трансатланските односи се клучни за нас и ние ќе продолжиме да ги негуваме, изјави Меркел на нејзината редовна годишна прес конференција.

Канцеларката одби да одговори на новинарското прашање за тоа „како би го дефинирала својот однос со Трамп“.

За време на самитот на НАТО во Брисел, Трамп жестоко ја критикуваше Германија поради ниското ниво на воениот буџет, како и поради договорот за изградба на гасоводот Северен Поток 2 со Русија.

Меркел денеска ја поздрави средбата на Трамп со рускиот претседател Владимир Путин, и поканата Путин наесен да го посети Вашингтон.

– Треба да биде нормално рускиот и американскиот претседател да може да се среќаваат, изјави Меркел.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он