Меркел и Шпан ги молат Германците: Вакцинирајте се!

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за здравство Јенс Шпан повикаа на поголема вакцинација на населението поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот.

На последниот состанок на врвот на ЦДУ, пред летната пауза во Берлин, Меркел рече дека мора да се достигне стапка на вакцинација од 80 проценти.

Според германските медиуми, Шпан изјавил дека темпото на вакцинација се намалува.

Тој рече дека термините во центрите за вакцинација остануваат празни.

Со цел да се поттикне вакцинацијата, Шпан изјави дека би било добро да се поврзе со активностите на граѓаните, како што се посетите на стадионите.

Според него, мора да има разлика меѓу вакцинираните и оние кои не се вакцинирани.

Институтот Роберт Кох соопшти дека до вчера вкупно 56,5 проценти од германското население е вакцинирано со најмалку една доза вакцина, а 38,9 проценти од германците се целосно имунизирани.

Би можело да ве интересира

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Лашет: Тесна борба, унионистите сакаат да ја предводат владата

Излезни анкети: ЦДУ/ЦСУ и СПД освоија по околу 25 проценти од гласовите на изборите во Германија

Катерина Павлова-Николовска

Германците одлучуваат кој ќе биде наследник на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он