Меркел го откажала терминот за вакцинација против Ковид-19

Од:

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирус, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими вакцина, но го откажала терминот.

Весникот наведува дека името на канцеларката Меркел за вакцинација тој ден било внесено во центарот за вакцинирање „Темпелхофер Фелд“. Во дневникот стои и дека датумот на раѓање, 17 јули 1954 година, кој целосно се согласува со нејзините податоци.

Овој центар дава исклучиво вакцини од британско-шведскиот производител „Астра зенека“.

Тој термин, пишува „Билд“, е откажан преку платформата за закажување.

Владиниот портпарол, Штефен Сајберт, не сакаше коментира.

„Канцеларката ќе биде вакцинирана во догледно време и јавноста ќе биде информирана за тоа“, рече тој.

Меркел секогаш велеше дека го чека својот ред за вакцинирање, за разлика од многу политичари во провинциите кои меѓу првите побрзаа да бидат имунизирани, наведувајќи дека сакаат да ја поттикнат довербата на граѓаните во вакцините.

Како можна причина за откажување на терминот за вакцинација, „Билд“ го наведува важниот состанок што го има денес Меркел во врска со идниот кандидат на нејзината партија, Христијанско-демократската унија, за функцијата канцелар.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Со 130 гости, без невеста и младоженец, се одржува пилот-свадба во Хрватска

Мери Јордановска

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска

Вакцинација за ситe угостители и извинување од Филипче, бара Независната угостителска комора

Анкета: Повеќето Германци против повластувања за вакцинираните против Ковид-19

Ана Ололовска

Вучиќ: Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора наскоро ќе можат да се вакцинираат во Србија

Ана Ололовска

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска