Мексико со рекорден број заразени од коронавирус, над 30.000 случаи за еден ден

Од:

Мексико во саботата постави рекорд по бројот на потврдени дневни случаи на инфекција со коронавирус, бидејќи, според официјалните податоци, се регистрирани повеќе од 30.000 нови случаи.

dobivaj vesti na viber

Министерството за здравство во саботата соопшти дека 30.671 нови случаи биле заразени со коронавирус, откако во претходните три дена биле пријавени повеќе од 20.000 нови случаи.

Сепак, бројот на починати од коронавирус не покажа слично зголемување во последните неколку дена. Во саботата 202 лица починаа од коронавирусот.

Во Мексико, 4.113.789 луѓе се заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата, а 300.303 починале. Тоа е петти најголем број на починати во светот.

Мексиканските здравствени власти соопштија дека и потврдените случаи на инфекција и вкупниот број смртни случаи се веројатно значително помали поради недостиг на распространето тестирање.

Би можело да ве интересира

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Ана Ололовска

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на исчезнати мигранти

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска