Мексико одобри употреба на кубанската вакцина против Ковид-19

Од:

Мексиканскиот регулатор за лекови ја одобри кубанската вакцина против КОВИД-19 „Абдала“ за итна употреба.

dobivaj vesti na viber

Абдала е десетта вакцина против Ковид одобрена од Федералната комисија за заштита од здравствен ризик за употреба во Мексико.

Кубанските вакцини се базираат на рекомбиниран протеин, технологија што ја користат и американската фармацевтска компанија Новавакс и француската Санофи. Според кубанските научници нивната ефикасност е над 90 отсто.

Надвор од Куба, Абдала е одобрена во Никарагва, Виетнам и Венецуела, која веќе има потпишано договор со Хавана за набавка на 12 милиони дози.

Би можело да ве интересира

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Ана Ололовска

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на исчезнати мигранти

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска