Меј го извести Макрон за разговорите со лабуристите

Од:

Британската премиерка Тереза Меј го извести францускиот претседател Емануел Макрон за дискусијата со опозициската Лабуристичка партија со цел да се најде излез од „ќор-сокакот“ за Брегзит, соопштија денеска од нејзината канцеларија.

-Премиерката го информираше претседателот Макрон за разговорите со опозицијата, кои имаат за цел договор за почитување на резултатите од референдумот во 2016 година, изјави портпаролот.

Тие, исто така, разговарале за претстојните избори за Европскиот парламент, а британската премиерката истакнала оти „Владата работи многу напорно за да се избегне учеството на Велика Британија на тие избори“.

Би можело да ве интересира

Француски медиуми: Макрон попушта за Северна Македонија и Албанија

Предраг Петровиќ

Рама: Ставот на Макрон позитивен сигнал, но нема простор за еуфорија

Предраг Петровиќ

Првпат социјалните мрежи предизвикаа криза во партијата на Макрон

Драган Поповски

Макрон ја отвора вратата за Северна Македонија и Албанија за пристапување во ЕУ

Драган Поповски

Околу 500.000 граѓани на ЕУ ќе мораат да ги обноват документите за да останат во Велика Британија

На британските дипломати им забранија да го користат зборот „брегзит“

Ана Ололовска