Меј го извести Макрон за разговорите со лабуристите

Од:

Британската премиерка Тереза Меј го извести францускиот претседател Емануел Макрон за дискусијата со опозициската Лабуристичка партија со цел да се најде излез од „ќор-сокакот“ за Брегзит, соопштија денеска од нејзината канцеларија.

-Премиерката го информираше претседателот Макрон за разговорите со опозицијата, кои имаат за цел договор за почитување на резултатите од референдумот во 2016 година, изјави портпаролот.

Тие, исто така, разговарале за претстојните избори за Европскиот парламент, а британската премиерката истакнала оти „Владата работи многу напорно за да се избегне учеството на Велика Британија на тие избори“.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат преговорите за договорот за Брегзит

Ана Ололовска

Макрон: Русија да објасни за труењето на Навални, има црвени линии за користењето хемиско оружје

А1он

Бајден ја предупреди Британија во врска со Брегзит и Северна Ирска

Ана Ололовска

Џонсон доби поддршка од Парламентот за спорниот закон за Брегзит

Ана Ололовска

Макрон инсистира да се разјасни случајот со рускиот опозиционер Навални

А1он

Неуспешни итните разговори на ЕУ и Британија во Лондон

Ана Ололовска