Медведев: Јапонскиот премиер „тропа глупости“ за Русија, треба да изврши харикири

Од:

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев денеска го обвини јапонскиот премиер Фуми Кишида за послушност кон Соединетите држави и предложи тој да изврши ритуално самоубиство.

Јапонскиот премиер го посети Вашингтон за да го зајакне сојузот меѓу Јапонија и САД наспроти растечките предизвици од Кина и предупреди дека Русија не треба да користи нуклеарно оружје во Украина.

„Силно се спротивставуваме на какви било еднострани обиди за промена на статус кво со сила или принуда, каде било во светот“, се вели во заедничката изјава.

„Ова е толку монструозен срам што нема ни да коментирам за паранојата за нуклеарните планови на нашата земја. Размислете за тоа. Шефот на јапонската влада во понижувачки, лојален занес тропа глупости за Русија. Тој го предаде споменот на стотиците на илјадници Јапонци кои загинаа во нуклеарниот напад на Хирошима и Нагасаки“, напиша Медведев на Телеграм.

Тој исто така рече дека Кишида е „само слуга“ на Американците и дека „слугите не можат да бидат храбри“.

„Можеме само да жалиме за Јапонците. На крајот на краиштата, таквиот срам може да се измие само со извршување на харикири веднаш на следната седница на нивната влада. Иако концептот на чест кај оваа генерација јапонски вазали не е вообичаен“, напиша Медведев.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“