Медведев: Дедото Бајден што умира можеби сака да земе половина од човештвото со себе во смрт

Од:

Поранешниот руски претседател, кој сега е втор во командата на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев реагираше бурно поради американската испорака на контроверзна касетна муниција во Украина.

Тој го навреди американскиот претседател Џо Бајден за испраќањето на контроверзната касетна муниција во Украина и рече дека влезот на Украина во НАТО ќе значи трета светска војна.

„Заспаниот, сенилен Бајден рече дека пред две години во Женева ги повлекува гаранциите дека Украина нема да се приклучи на НАТО. Во смисла „не им се поклонив на Русите“. снабдувајќи ја Украина со стотици тони оружје, тој започна исклучително опасен долг конфликт со Русија, предизвикувајќи го режимот во Киев да ги уништи остатоците од својата земја. Сега, откако ги исцрпи сите ресурси, ветува кластерски напади и повторно ги кани неонацистите во Киев со НАТО перспектива, чија реализација значи трета светска војна“, пишува Медведев.

„Најлесно е да се мисли дека ова е насоката на кој било американски лидер и длабоката американска влада: да доминира и да ги ограничи другите земји. Особено тврдоглавите како нашата. Можете исто така да кажете дека ова е болен старец кој има тешка деменција. Не знае што прави Трамп и голем дел од Американците врескаат поради тоа“, напиша тој.

„Или можеби сè е поинаку? Можеби дедото на умирање, опседнат со нездрави фантазии, едноставно решил грациозно да си замине, предизвикувајќи нуклеарен армагедон и земајќи половина од човештвото со себе во следниот свет…“, заклучува Медведев.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гаф на Бајден: Вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда

Горан Наумовски

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви