Медведев: Ако загубиме можна е нуклеарна војна

Од:

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев се закани со нуклеарна војна доколку Русија биде поразена во Украина.

Во нова објава на платформата Телеграм, Медведев се осврна на средбата на највисоките воени претставници што ќе се одржи утре во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија.

Тој рече дека средбата ќе се одржи откако лидерите на Светскиот економски форум во Давос вчера ја повториле мантрата дека „Русија мора да загуби за да постигне мир“.

„Никој од овие кутри луѓе не помислува да го извлече следниов елементарен заклучок од оваа ситуација: губењето на нуклеарна сила во конвенционална војна може да предизвика избувнување на нуклеарна војна“, рече Медведев.

„Нуклеарните сили не изгубија големи конфликти од кои зависи нивната судбина. Но, тоа треба да биде јасно на сите. Дури и на западен политичар кој задржува барем некоја трага од интелигенција“, напиша Дмитриј Медведев.

Би можело да ве интересира

Путин: Се обидоа да ја уништат Русија, нема да успеат-никогаш

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен