Макрон оди кај Бајден со јасни барањa: „Ако не ги исполни, Европа се соочува со тежок избор“

Од:

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Вашингтон оваа година делува како последна голема дипломатска гала каде Европа може да го убеди американскиот претседател Џо Бајден да се помести кон своите сојузници во ЕУ и да избегне трговска војна, пишува Политико.

Макрон има многу јасен список со желби за Бајден. Тој сака да знае дали американскиот претседател може да понуди поевтин гас и европски пристап до американската шема за субвенционирање на зелената индустрија. Ако Бајден не прифати, трансатлантската трговска војна ќе биде повеќе или помалку неизбежна, ризикувајќи ја субвенционалната конкуренција меѓу Европа и Америка и меѓусебните царини.

Аргументот од европскиот табор е дека Америка мора да покаже поголема солидарност со Европа, која го носи економскиот товар од војната во Украина. Не само што цените на енергијата во ЕУ сега пораснаа далеку над оние во САД, туку и Европејците се незадоволни од фактот што Вашингтон носи голем пакет субвенции, кои според нив само дополнително ќе ги одвлечат инвестициите од Европа. Големите земји кои произведуваат автомобили како Франција и Германија се лути што американскиот Закон за антиинфлација ќе го воведе она што тие го гледаат како потенцијално незаконско засилување на идејата за „купување американски“ електрични возила.

Во услови на растечка фрустрација во Европа дека Америка профитира од војната додека нејзините сојузници се борат, Макрон веќе ги обвини САД за агресивен протекционистички пристап и рече дека цените на бензинот во САД не се пријателски. Од сите земји на ЕУ, Франција е најгласна во одбраната на Европа со трговски мерки и субвенции за корпоративниот сектор.

Француската претседателска палата во Елисеј соопшти дека Макрон ќе се заложи за повеќе трансатлантско единство за инвестициската политика и последиците од војната во Украина.

„Бајден треба да размисли што ќе се случи по војната. ЕУ го сноси најголемиот дел од санкциите, а ефектот од овие напори против Русија е сосема јасен. Постои ризик дека нерамнотежата ќе се влоши бидејќи ЕУ плаќа повисоки цени на енергијата и САД преземаат стимулативни мерки за инвестирање во индустријата“, изјави еден француски функционер за Политико.

Клучна добивка за Макрон би била некаква отстапка, за европските сојузници да ги добијат истите права на договори за субвенционирање според Законот за антиинфлација како американските, канадските и мексиканските компании. Гасот е потешко прашање бидејќи цените ги одредува пазарот, но Макрон вели дека американскиот претседател има голем број опции за намалување на цените.

Не е сигурно дали Американците – чија рамнодушност кон европските неволји не остана незабележана – ќе ја слушнат неговата порака.

Би можело да ве интересира

ФБИ ја претресува куќата на Бајден

Синот на Бајден и се заканувал на асистентка: Видео-секс или нема плата

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Бајден: САД нема да испраќаат авиони Ф-16 во Украина

(ВИДЕО) Трамп: Ние сме на работ на третата светска војна

Ана Ололовска