Макрон: Нашата куќа е во пламен, ова е меѓународна криза

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа предупреди дека пожарите што го пустошат бразилскиот дел од Амазон претставуваат „меѓународна криза“ и ги повика членките на Г7 да разговараат за овој проблем на претстојниот самит во Бијариц, во Франција, викендов.

„Нашата куќа е во пламен. Буквално. Гори Амазонија, градите на нашата планета која произиведуваат 20 отсто од кислородот. Ова е меѓународна криза. Членки на Г7, се гледаме за два дена кога ќе разговараме за овој проблем“, напиша францускиот претседател на Твитер.

Макрон со пораката на Твитер му се приклучи на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутиереш, кој вчера истакна дека е „ длабоко загрижен“ заради пожарите во Амазонија.

Би можело да ве интересира

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

Франција: Возач на автобус претепен до смрт зашто не дозволил влез без маска

Ана Ололовска

Макрон ќе го претстави составот на новата влада

Ана Ололовска

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј“ од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Ана Ололовска

Макрон утре ќе го објави составот на новата влада

А1он

Бразил 50 дена без министер за здравство се бори со епидемијата

А1он